PERSUFLACJA

Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/bnr.php?t=html&wbl=yes&aid=143569): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/raportmniejszosci.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 273

Badanie nazywane jest również: PERTUBACJA
Nazwa zwyczajowa: Przedmuchiwanie jajowodów

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Persuflacja polega na wprowadzeniu gazu do światła jamy macicy i poprzez jajowody do jamy otrzewnej.
CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie to umożliwia ocenę drożności jajowodów. W przypadku niewielkich zrostów pozapalnych w jajowodach może być również zabiegiem terapeutycznym, bowiem ciśnienie gazu zastosowanego w badaniu może przywrócić drożność mechaniczną światła jajowodów.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

Diagnostyka drożności jajowodów.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Wymagane są badania: ginekologiczne i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy. Patrz dodatkowo "Badania poprzedzające znieczulenie" w "Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych" w rozdziale "Metody znieczulania".
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
20 minut przed badaniem należy przyjąć w czopku doodbytniczym środek rozkurczowy w celu osłabienia kurczliwości macicy i ewentualnego zniesienia skurczu rogów macicy. Badanie wykonuje się do 10. dnia cyklu miesiączkowego (licząc od 1. dnia krwawienia). Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego nawet w przypadku śladowego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy. Patrz dodatkowo "Sposób przygotowania do znieczulenia" w "Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych" w rozdziale "Metody znieczulania".

Przy badaniu może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego
OPIS BADANIA
Persuflacja wykonywana jest w warunkach gabinetu ginekologicznego. Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Do badania wykorzystuje się sterylne narzędzia. Badający zakłada pacjentce wzierniki pochwowe, uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy, w które – po uprzednim uchwyceniu części pochwowej szyjki odpowiednim narzędziem – wprowadza końcówkę specjalnego aparatu (aparatu Schultza). Aparat ten służy do wprowadzenia do jamy macicy gazu, którym zazwyczaj jest dwutlenek węgla, ze względu na jego łatwe i szybkie przenikanie do światła jamy macicy i poprzez jajowody do jamy otrzewnej. Potwierdzeniem drożności jajowodów jest słyszalny w słuchawkach przez lekarza szmer przechodzącego do jamy otrzewnej gazu w miejscu rzutu ujść brzusznych jajowodów na powierzchnię brzucha badanej. Dodatkowe potwierdzenie drożności jajowodów badający może uzyskać obserwując przebieg krzywej zmian ciśnienia gazu w drogach rodnych zapisywanej przy pomocy specjalnego aparatu – kimografu. Wykres ciśnienia, pod jakim przechodzi przez jajowody gaz, pozwala wysnuć wnioski co do ich drożności. Patrz dodatkowo "Opis metod znieczulenia" w "Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych" w rozdziale "Metody znieczulania".

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonym wykresem kimograficznym zmian ciśnienia gazu.
CZAS
Badanie trwa zwykle do 20 minut
INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przes badaniem

Data ostatniej miesiączki.

W czasie badania

Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Nie ma specjalnych zaleceń.

Patrz dodatkowo "Jak należy zachowywać się po znieczuleniu?" w "Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych" w rozdziale "Metody znieczulania".

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Praktycznie brak powikłań. Patrz dodatkowo "Możliwe powikłania po znieczuleniu" w "Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych" w rozdziale "Metody znieczulania".

Jeśli jest taka potrzeba, badanie może być okresowo powtarzane. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku. Nie może być wykonywane w okresie krwawienia miesiączkowego i u kobiet ciężarnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*