Objawy udaru mózgu u kobiet są często nietypowe

Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/bnr.php?t=html&wbl=yes&aid=143881): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/raportmniejszosci.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 273

Objawy udaru mózgu są u kobiet często nietypowe, co może utrudniać szybką diagnostykę schorzenia i podjęcie odpowiedniej terapii.

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że większa śmiertelność wśród pacjentów po udarze dotyczy kobiet, a w grupie pacjentów, którzy przeżyli udar, to kobiety wolniej wracają do zdrowia. Okazało się też, że pierwsza pomoc medyczna po udarze jest udzielana kobietom dużo później niż mężczyznom.

Naukowcy z University of Michigan Health System i z University of Texas w Houston poddali analizie wywiady medyczne przeprowadzone w grupie 1 tys. 124 pacjentów (mężczyzn i kobiet), którzy przeszli udar mózgu. Wszyscy badani zostali przyjęci w latach 1998-2000 do różnych szpitali we wschodnim Teksasie z powodu objawów, które później okazały się udarem.

W wywiadzie medycznym były informacje na temat objawów, z powodu których pacjent zdecydował się szukać pomocy lekarskiej.

Symptomy klasyfikowano w oparciu o 14 kategorii, które objęły tradycyjne objawy udaru – nagłe zmiany czucia, trudności z chodzeniem, zaburzenia równowagi, funkcji ruchowych (w tym paraliż jednej strony ciała), zaburzenia mowy, zmiany mimiki twarzy, zaburzenia widzenia i zawroty głowy oraz objawy nietradycyjne, jak bóle głowy, twarzy i kończyn, zmiany świadomości i dezorientację pacjenta, bóle w klatce piersiowej, skrócenie oddechu i drgawki, a ponadto różne objawy neurologiczne – czkawka, nudności i ogólne osłabienie.

W czasie analizy wyników lekarze nie znali płci pacjentów.

Okazało się, że odsetek pacjentek, które donosiły o nietypowych objawach, jak zaburzenia świadomości, nietypowe bóle, np. w klatce piersiowej i skrócenie oddechu, wynosił 28 proc., w porównaniu z 19 proc. w grupie pacjentów płci męskiej.

Mężczyźni częściej zgłaszali typowe objawy udaru, jak zaburzenia równowagi i paraliż jednej strony ciała oraz trudności z chodzeniem.

Naukowcy nie odnotowali różnic w odniesieniu do zaburzeń czucia, mowy, zmian mimiki twarzy i osłabienia widzenia, czy zawrotów głowy. Większość pacjentów, bo 58 proc. zgłaszała po kilka objawów.

Według autorów, wyniki ich badań tłumaczą, dlaczego kobietom po udarze pierwsza pomoc jest często udzielana z większym opóźnieniem w porównaniu z mężczyznami.

Lekarze i inni pracownicy pogotowia przy rozpoznaniu udaru kierują się listą najbardziej znanych objawów. Dlatego wystąpienie udaru mózgu u kobiet może być w pierwszych, najcenniejszych dla pacjenta godzinach, rzadziej wykrywane. Zastosowanie w tym czasie leków przeciwzakrzepowych może ochronić pacjentkę przed śmiercią, znacznie obniża ryzyko kalectwa i przyspiesza powrót do zdrowia.

"Skuteczność leczenia udaru mózgu zależy od szybkiej diagnozy. A jeśli udar nie jest wykrywany u kobiet wystarczająco szybko, to skuteczność terapii znacznie spada".

Badacze mają nadzieję, że dzięki ich wynikom możliwe stanie się udoskonalenie metod pierwszej pomocy dla kobiet po udarze.

"Po raz pierwszy wykazaliśmy, że objawy udaru są różne zależnie od płci. Poznanie tych różnic jest kluczowym zagadnieniem w diagnostyce i terapii wielu chorób".

Według badaczki, szybka diagnoza udaru na podstawie objawów nietypowych może zwiększyć odsetek kobiet, które tuż wystąpieniu udaru będą otrzymywać leki przeciwzakrzepowe, co zmniejszy ich ryzyko kalectwa czy ryzyko zgonu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*