Kamica nerkowa – objawy i leczenie

Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/dpl.php?u=http://raportmniejszosci.pl/kamica-nerkowa-objawy-i-leczenie.html&h=ed5c8c8e9c028867a7ceb71a8e0c5df5): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/raportmniejszosci.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 91 Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/bnr.php?t=html&wbl=yes&aid=135246): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/raportmniejszosci.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 273

Kamica nerkowa

Kamienie nerkowe tworzą się w górnym odcinku układu moczowego. Są to złogi skrystalizowanych minerałów oraz soli. Większość pozostaje w nerce zdarzają się jednak sytuacje, w których przemieszczają się one w dół układu, do moczowodu i pęcherza. Jeśli są one dostatecznie małe mogą wędrować w sposób niezauważalny dla pacjenta. W przypadku większych dochodzi do silnych, kolkowy bóli. Napad rozpoczyna się z umiarkowaną silą jednak w jego późniejszym przebiega gwałtownie narasta. Ustaje dopiero w momencie wydalenia kamienia na zewnątrz organizmu. Jeśli dojdzie do zablokowania kamienia w układzie moczowym ból jest tak silny, że niemal obezwładnia chorego. Przyczyny powstawania kamieni nie zostały do końca wyjaśnione. Wiadomo, że jednym z ważniejszych składników złogów jest wapń. Jedna z hipotez głosi, że przyjmowany z pokarmem nie zostaje wydalona wraz z moczem a zamiast tego gromadzi się w nerce. Istnieje również pogląd, że wapń ten jest uwalniany do krwi z kośćca czego powodem są jakieś zaburzenia metaboliczne.

Badania diagnostyczne kamicy nerkowej

Kamienie zazwyczaj tworzą się w środkowej części nerek czyli w miedniczce nerkowej. Stamtąd przedostają się w dól układu moczowego. W ramach diagnostyki kamicy nerkowej wykonuje się zarówno badania moczu jak i krwi. Znaczny wgląd w stan zdrowia pacjenta umożliwia również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego nerek, moczowodu i pęcherza. Zdarza się również, że lekarz zaleca wykonanie badania ultrasonograficznego układu moczowego. Pozwala to za pomocą ultrakrótkich fal dźwiękowych uzyskać ich dokładniejszy obraz. Gdy kamień zostanie już wydalony zaleca się poddanie go analizie w celu ustalenia przyczyny choroby. Podobne do kamicy objawy, to jest silny ból odczuwany w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, wywołuje zapalenie nerek. Również kamienie nerkowe mogą uniemożliwiać oddawanie moczu i prowadzić do wystąpienia bólów. Kamienie ta mają bardzo podobny skład do nerkowych. Ponieważ większość kamieni jest wydalana z organizmu samoistnie lekarz zazwyczaj na początek zaleca jedynie leki przeciwbólowe, ewentualnie antybiotyk.

Leczenie kamicy nerkowej

Zdecydowana większość kamieni zostaje wydalona samoistnie. Zanim to jednak nastąpi należy ulżyć pacjentowi w jego cierpieniach podając środki przeciwbólowe. Lekarz często zaleca również użycie antybiotyku. W przypadku kiedy kiedy dojdzie do zablokowania moczowodu niezbędne okazuje się rozszerzenie jego światła za pomocą stentu, specjalnej rurki. Jeśli kamienia nie można wydalić trzeba go usunąć w inny sposób. Obecnie wykonuje się mniej niż kiedyś operacji, zamiast tego na popularności zyskują metody mniej inwazyjne. Najbezpieczniejszą metodą jest zastosowanie zabiegu chirurgii laserowej. Do moczowodu wprowadza się cienkie włókno optyczne. Po zetknięciu z kamieniem wydziela ono bardzo silna wiązkę światła zdolną do jego rozbicia. Można również wykorzystać chirurgie przezskórną. Przez małe nacięcie do nerki wprowadza się endoskop. W zależności od wielkości usuwa się kamień lub rozbija ultradźwiękami. Podczas litotrypsji rozbija się kamienie przy użyciu wysokoenergetycznych fal wstrząsowych.

Inne metody leczenia kamicy nerkowej

Jeśli pacjent ma kamienie nerkowe może również stosować alternatywne metody w celu leczenia oraz łagodzenia objawów. Jednym z nich jest ziołolecznictwo. Zaleca się picie wyciągu lub herbatki z ziela skrzypu, liści brzozy, owoców jałowca lub znamion kukurydzy. Rośliny te mają właściwości moczopędne wskazane przy kuracji. Można również stosować bardzo skuteczne preparaty zalecane przez medycynę chińską i tybetańską. Należą do nich między innymi Shilington czy Sumgel 10. Pomocne również okazuje się zmodyfikowanie własnej diety. Jej zmiany zależą od rodzaju kamienia obecnego w układzie moczowym. W przypadku, gdy powstanie kamienia spowodowało nadmierne wchłanianie wapnia należy zmniejszyć jego dzienne spożycie do około 600 miligramów. Warto również unikać produktów o dużej zawartości witaminy C ponieważ sprzyja ona powstawaniu kamieni. Pacjent powinien również wypijać dużo płynów, zalecana minimalna dawka wody przyjmowanej w czasie dna to 8 szklanek. Przy typ lepiej unikać bogatych w fosforany napojów słodzonych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*