Co to jest kwasa foliowy i jakie ma znaczenie dla organizmu

Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/dpl.php?u=http://raportmniejszosci.pl/co-to-jest-kwasa-foliowy-i-jakie-ma-znaczenie-dla-organizmu.html&h=ed5c8c8e9c028867a7ceb71a8e0c5df5): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/raportmniejszosci.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 91 Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/bnr.php?t=html&wbl=yes&aid=384169): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/raportmniejszosci.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 273

Kwas foliowy, inaczej folacyna należy do najmniej znanych, aczkolwiek bardzo istotnych witamin z grupy B. Jego inne nazwy to witamina B9, witamina M, witamina B11.Jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, ulega jednak szybkiemu rozpadowi pod wpływem wrażliwości na wysokie temperatury oraz światło słoneczne. W związku z tym, że ludzki organizm nie jest w stanie produkować kwasu foliowego, niezbędne jest dostarczanie tego składnika w postaci suplementu diety. Największa jego ilość zawarta jest jednak w produktach pochodzenia roślinnego oraz w produktach takich jak: wątróbka, nerki, żółtka jajek, sery oraz drożdże.

Preparaty kwasu foliowego.

W celach profilaktycznych zaleca się wszystkim młodym kobietom w wieku rozrodczym, bez względu na to czy planują ciążę czy też nie, uzupełniać codzienną dietę odpowiednią dawką kwasu foliowego. Obecnie na rynku dostępne są bez recepty preparaty kwasu foliowego takie jak: Folik lub wielowitaminowe preparaty Duovit i Materna.

Zastosowanie kwasu foliowego.

Preparaty kwasu foliowego w połączeniu z innymi witaminami z grupy B mają zastosowanie w leczeniu wielu patologii, między innymi: depresji, stanów lękowych i zaburzeń psychicznych, niedokrwistości, aktywnej celiakii i miażdżycy. Poza tym wspomagają system immunologiczny w budowie oraz prawidłowym funkcjonowaniu białych ciałek krwi. Dobroczynne zastosowanie kwas foliowy ma również w profilaktyce zdrowotnej w okresie ciąży lub przed planowaną ciążą, zapobiegając wadom wrodzonym płodu np. rozszczepieniu kręgosłupa lub poronieniu.

Skutki uboczne kwasu foliowego.

Teoretycznie kwas foliowy jest witaminą bezpieczną, aczkolwiek dawki znacznie przewyższające fizjologiczne zapotrzebowanie organizmu mogą spowodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego (brak apetytu, wzdęcia, nudności). Niekiedy skutki uboczne przekroczenia zalecanych dawek kwasu foliowego mogą objawiać się skórnymi reakcjami alergicznymi lub zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego, powodując ogólne rozdrażnienie.

Niedobór kwasu foliowego.

Niedobór kwasu foliowego występuje między innymi u osób, które mają złe nawyki żywieniowe, przez co nie dostarczają do organizmu wystarczającej jego ilości. Na niedobór tej witaminy narażeni są również nałogowi palacze, wegetarianie stosujący swoją dietę przez dłuższy okres, oraz zwolennicy opalania, również na solarium. Ponadto przyczyną niedoboru folacyny może być laktacja, okres ciąży, oraz zażywanie niektórych leków (np. przeciw padaczkowych). Konsekwencją niedoboru kwasu foliowego są nasilające się procesy miażdżycowe, które zwiększają ryzyko niedokrwienia serca, zwiększają podatność narządów na zmiany nowotworowe, mogą także ujemnie wpłynąć na stan psychiczny człowieka, powodując zaburzenia depresyjne (wynikające z faktu, że kwas foliowy odpowiada za powstawanie noradrenaliny i serotoniny, które są tzw. hormonami szczęścia). Głównymi objawami niedoboru kwasu foliowego może być kołatanie serca, bóle głowy, nudności i wymioty, stany depresyjne lub bezsenność.

Cena kwasu foliowego.

Preparaty kwasu foliowego, w bardzo korzystnej cenie, można obecnie nabyć w aptekach bez recepty.

Kwas foliowy – apteka.

Obecnie w aptekach dostępne są preparaty kwasu foliowego w zalecanych przez specjalistów dawkach, jak również preparaty wielowitaminowe, których jest on również składnikiem.

Kwas foliowy – folik.

Folik inaczej kwas foliowy wchodzi w skład witamin z grupy B. Stanowi niezbędny element diety każdej kobiety, a w szczególności tej, która zostanie mamą. Dlatego należy zadbać o to aby folik był obecny w naszym codziennym posiłku, a także zaopatrzyć się w suplementy, których jest on podstawowym składnikiem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*