Atopowe zapalenie skóry -objawy, leczenie, pielęgnacja

Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/bnr.php?t=html&wbl=yes&aid=142878): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/raportmniejszosci.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 273

Atopowe zapalenie skóry (AZS) można rozpoznać po zaczerwienionych, polakierowanych policzkach, szorstkiej skórze, krostkach na plecach, nogach, dłoniach. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, nie warto eksperymentować ze specyfikami, tylko udać się do alergologa celem rozpoznania choroby i rozpoczęcia jej leczenia.

AZS – objawy 

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która nie mija szybko, jak przeziębienie czy nawet ospa. Leczy się ją latami, na przełomie których zaobserwować można natężenie i uśpienie objawów.
Najbardziej popularnymi objawami AZS jest sucha, szorstka i swędząca skóra. Wrażliwość skóry prowadzi do częstego drapania się, co z kolei sprawia, że stan skóry się zaostrza, pojawiają się także strupy. Uszkodzona nawierzchnia naskórka jest natomiast podatna na działanie wirusów, bakterii czy grzybów.
Świąd skóry daje często znać o sobie podczas snu. Wtedy też alergik często drapie się do krwi. Osoba cierpiąca z tego powodu jest często rozdrażniona.

AZS – leczenie

AZS jest chorobą, której nie da się na ogół całkowicie wyleczyć. Można ją jedynie zaleczyć, w wyniku czego skóra niczym nie będzie się odróżniała od tej, którą mają osoby zdrowe.
Zaleczenie AZS nie jest jednak wcale takie łatwe, a samo leczenie zależy od wieku i stanu pacjenta.
Do pielęgnacji skóry stosować można preparaty przeciwzapalne, które działają podobnie, jak sterydy, ale nimi nie są (Elidel, Protopic), słabe sterydy (na krótki czas i zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza).
W przypadku lekkiego przebiegu choroby często przepisuje się także leki przeciwhistaminowe (Zyrtec, Claritine, Fenistil, Hydroxyzyna), których celem jest zmniejszenie uczucia swędzenia. Szczególnie ważne w przypadku pielęgnacji skóry z AZS jest natłuszczanie skóry.

AZS – pielęgnacja skóry

AZS objawia się przesuszoną skórą, która bardzo swędzi. Aby temu zapobiec, ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, której głównym zadaniem jest natłuszczanie naskórka. Leczenie AZS bez podjęcia właściwej pielęgnacji skóry nie ma sensu.
Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami możemy w znaczy sposób pomóc maluszkowi w zniwelowaniu świądu skóry.
Pielęgnacja skóry to przede wszystkim jej mycie. W przypadku osób z AZS kąpiel nie powinna trwać dugo a temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka. To prowadzi bowiem do dodatkowego przesuszania skóry, co w wypadku osób z AZS nie jest wskazane. Kąpiel dziecka z AZS powinna zostać zatem ograniczona do kilku minut, wobec czego woda nie musi być gorąca, bez użycia szorstkich gąbek. W przypadku dzieci z AZS zaleca się także dodanie natłuszczającego preparatu myjącego.
Po kąpieli dziecko należy owinąć delikatnym ręcznikiem i wetrzeć w niego nadmiar wody. Co ważne, skóry nie należy trzeć.
Teraz pora na natłuszczenie skóry emulsją czy balsamem w mleczku, który w ciągu dnia powinniśmy użyć 3-4 razy dziennie.
Podczas pielęgnacji dziecka powinniśmy także zwrócić uwagę na długość jego paznokci. Jeśli są długie, mogą podrażniać skórę podczas drapania się, wobec czego warto je przyciąć możliwie najkrócej.
Temperatura pomieszczenia, w którym śpi alergik nie powinna przekraczać 20 stopni C. Suche powietrze dodatkowo podrażnia skórę, i tak już wrażliwą.

W pielęgnowaniu skóry atopowej warto także zwrócić uwagę na materiał odzieży. Najbardziej odpowiednia jest przewiewna bawełna. Unikać powinniśmy natomiast wełny, która dodatkowo drażni wrażliwą skórę.
Piorąc ubrania wskazane jest włączenie dodatkowego ich płukania i używania delikatnych proszków.

AZS jest chorobą bardzo uciążliwą. Objawy po lekkim uśpieniu potrafią wybudzić się ze zdwojoną siłą. Wówczas świąd jest bardzo męczący i rozdrażniający alergika. Konieczne jest zatem systematyczne i częste (nawet 3-4 razy dziennie) natłuszczanie skóry, dzięki któremu jesteśmy w stanie uniknąć ataku świądu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*